Kozmetiklerdeki Vitaminler Gerçekte Ne Kadar Etkili?

Kıllanma
4 Mayıs 2016

 Günümüz kozmetiklerinde vitamin içerikli olanların oranı, yapılan bir istatistikle 1991 yılından sonra 3 kat artmıştır. Sağlıklı bir cilt için yeterli oranda nemlendirilme, güneşten korunma ve sağlıklı beslenmenin önemi inkar edilemez. Günlük vitamin ihtiyacını yiyeceklerden veya multivitamin ilaçlarından almak yeterli gibi görünmekle birlikte kremlerin içindeki vitaminlerin etkisi, amaca uygun olanı seçildiğinde memnun edicidir.

Bunun yanında tüketicileri bu yönde yanıltan gizli faktörler bulunmaktadır. Bunların başında kreme konulan vitamin cildin vitamin ihtiyacını karşılamak yerine kremin stabilitesini korumak amacıyla kullanılması gelmektedir.Malesef üreticiler bu konuda tüketiciyi yanıltan reklamlardan kaçınmamaktadır.

Avitamini: Yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle yağlı kremlerde kullanılır. Isı ve ışığa duyarlıdır ve  güneşten koruyucu, güneş sonrası kremlerde etkisi şüphelidir.  Güneş yağında kullanılması  ciltte oluşacak turuncu-kahverengi bronz renk içindir. Ciltte deri bütünlüğünü sağlamak özelliği vardır, ancak antioksidan özelliği sadece kremin stabilitesini korumak yani bozulmasını engellemek içindir.

E vitamini: Antioksidan özelliği nedeniyle  erken yaşlanmanın engellenmesi, kansere karşı kullanımı, derinin yumuşak bir görünüm alması ve A vitaminin aksine gebelerde de kullanılabilmesi nedeniyle bir çok kremin içeriğinde vardır.Bununla birlikte krem şeklinde deriye sürüldüğünde antioksidan özelliğinin derideki miktarı ve etkisi kanıtlanmamıştır.

C vitamini:Kozmetik açıdan kullanım amacı, yara iyileşmesindeki iyi etkileri, antioksidan özelliği, kollajen sentezini arttırarak kırışmayı azaltma etkileri, antikanser ve özellikle melanoma karşı koruyucu etkileridir. Bu vitamin reklamlarda görülen cilt solgunluğunu ve bozukluğunu düzeltme etkileri pek inandırıcı değildir çünkü suda çözünen bir vitaminolması nedeniyle, ciltte çok kısa süre kalabilmektedir ve bu da yetersizdir.

B vitamini:

B8-H vitamini-Biotin;Bu vitaminlerin yokluğunda ciltte kuruma saç ve tırnak kurumaları ve kırılmaları oluşur. Şampuanlarda çok sık kullanılır ancak bu şekilde saç köklerine ulaşması mümkün görünmemektedir.

B5 Vitamini (Panteneol):Pantenol yunanca da heryerde bulunan anlamındadır ve eksikliği nadirdir. Bu maddenin tüylerin büyümesine etkisi önemlidir, ancak kullanılan ürünlerle saç köklerine ulaşması zordur.

Günümüzde kozmetik endüstrisi önemli gelişmeler göstermiş ve kozmetiklerden beklentiler, tedavi amaçlı ilaçlar kadar olmuştur. Ancak kozmetik ürünlerden ilaçların gösterdiği etkileri beklemek yanlıştır.

Kozmetiklerdeki vitaminlarin etkileri, ağızdan alınan vitaminlerin etkisi ile karıştırılmamalıdır. Kozmetiklerde ağızdan alınan dozlarda vitamin kullanılamamaktadır. Bu nedenle vitaminler deride istenilen konsantrasyon ve sürede bulunması zordur.

Bu vitaminler oral yolla gıdalarla yeterli düzeyde alındığında kozmetik ürünlerle alınan miktar önemli olmamaktadır.

Sonuç olarak tüketiciler kozmetiklerin vitamin içermesi açısından reklamlarla yanıltılmaktadır.Birçok üründe bulunan vitamin ya çok azdır ya da ürünü dış etkilerden korumak amacıyla antioksidan olarak  konulmuştur. Bu ise tüketicilerin suistimaline yol açmaktadır.

KAYNAKLAR-

1-Kozmetik ürünlerde vitaminlerin kullanılması. Dr.Altan Yüksel .Türkiye Klinikleri Kozmetik Dermatoloji 2006.

Yrd. Doç. Dr. Canan Görpelioğlu
Ü. H. Dermatoloji Anabilim Dalı