Saç Dökülmesi
4 Mayıs 2016
Lazer Epilasyon
4 Mayıs 2016

TERLEME  TEDAVİSİNDE  ETKİLİ  BİR  YÖNTEM:  BOTOX

 Terleme insanlarda doğal olarak gözlenen bir olaydır. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatik denilen kısmının çalışması ile ilgilidir. Toplumun % 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır. Sıklıkla endişe ve heyecan durumlarında ortaya çıkar. Sosyal özelliği olan bir durumdur, eller terler, koltuk altı ıslak durumdadır, sosyal çevrede hoş karşılanmaz.

Genel olarak terleme, kış aylarında daha az rahatsız edici olmaktadır. Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, insulin gibi ilaçlar, şeker hastalığı, bir takım infeksiyonlar, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan hormonlar aşırı terlemeye yol açabilmektedir.

Ter vücut ısısını düzenlemenin doğal bir mekanizmasıdır. Normal terleyen insanlardan biriyseniz, sorunu azaltmak ve rahat etmek için pek çok şey yapabilirsiniz. Teri emen ve hava dolaşımına olanak tanıyan keten veya pamuklu hafif ve bol giysiler tercih edilmeli, yapay, naylon veya polyester giysilerden kaçınılmalıdır. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sigara ve alkol terlemeyi artırır.

Aşırı bölgesel terlemesi olanlar bir dermatologa başvurmalıdır. Öncelikle açlık kan şekeri, tiroid testleri ve kan tetkiki yapılmalıdır. Çok nadiren bu değerlerdeki bozukluklar terleme nedeni veya artıran faktör olabilir. Yapılan tetkikler   çoğu zaman normal çıkar. Bu durumda direk tedaviyi başlanır.

El, ayak ve koltuk altı terlemelerinde alüminyum içeren terkipler kullanılır. Sürülerek kullanılan bu terkip bir ay kullanım sonrasında %60 oranında terlemeyi keser veya azaltır. Etkisi 3-4 ay kadar sürebilir. Alüminyumlu terkiplerin etkili olmadığı durumlarda iyontoforez (elektirik akımı ve suyla yapılan bir yöntem) kullanılabilir. Doktor gözetimi altında muayenehanede haftada 3 şeklinde uygulanır. 1 ay sonrasında seansları azaltılarak kesilir. Etkinliği 6 ay sürebilir. %70 oranında etkilidir.

Ayrıca son yıllarda BOTOX terleme şikayetinde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle koltuk altı terlemelerinde çok başarılıdır. Koltuk altı derisine küçük miktarda BOTOX zerk edilir. Terleme 6 ay süreyle kesilir.

Botoks; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Botox ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle etki eder.

Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botox uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks, injeksiyon şeklinde uygulanır ve ağrılı bir işlem değildir, injeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Botox’un etkisi injeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır. Botox, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir.

Botoks’un sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma yapabilir. Botoks’un gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botox uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) uygulanmamalıdır.

Doç. Dr. Canan Görpelioğlu
Dermatoloji Uzmanı